Sağlık

MÜSLÜMANLAR KURBAN BAYRAMINI NEDEN KUTLAMALIDIR?

MÜSLÜMANLAR KURBAN BAYRAMINI NEDEN KUTLAMALIDIR?

 

Kurban Bayramı ve Kurban Bayram namazı elbette ki dinimiz emrettiği için kutlanır. Müslümanların Kurban Bayramı günlerini idrak ederken niçin idrak ettiğinin farkında olması ise elbette ki Kurban Bayramına ayrı bir güzellik katar.

Kurban Bayramının ilk üç gününde kurban kesmek, bir Müslüman için Allah’a (c.c) yaklaşmanın ve Allah’a (c.c) sadık bir kul olduğunu göstermenin en güzel yollarından biridir. Kurban, Hz. İbrahim’in (a.s) Allah’ın (c.c) emirlerine nasıl itaat ettiğinin en büyük göstergesidir. Çünkü Hz. İbrahim (a.s) oğlu Hz. İsmail’i (a.s) sırf Allah (c.c) rızası için kurban etmeye kalkmıştır. Bundan daha iyi bir itaatlik örneği, bundan daha iyi bir sadıklık örneği, bundan daha iyi bir Allah’a (c.c) kul olma örneği var mıdır?

MÜSLÜMANLAR KURBAN BAYRAMINI NEDEN KUTLAMALIDIR?

Kurban Bayramı ile beraber kesilen kurbanlar, Müslümanların gerektiği takdirde bütün malını Allah (c.c) yolunda feda edebileceğinin, Allah’a (c.c) ne kadar sadık bir kul olunduğunun, Allah’a (c.c) teslim olmanın ve O’nun verdiği nimetlere şükretmenin bir göstergesidir.

Müslümanların Kurban Bayramı günlerini idrak etmesindeki tek neden elbette ki sadece kurban kesmek değildir. İnsanlar, Kurban Bayramı günlerinde akrabalarıyla, komşularıyla, eş ve dostlarıyla hatta kendi aile fertleriyle kaynaşmalı, muhabbet etmeli ve birbirlerine güler yüzle davranarak iyi temennilerde bulunmalıdır. Bu toplumsal huzura, milli birlik ve beraberliğe, barışa ve kardeşliğe büyük katkı sağlar. Ama Kurban Bayramının bu amacı maalesef günümüzde sosyal medya gibi çeşitli yollarla saptırılmak istenmektedir. Günümüzde insanlar birbirlerinin Kurban Bayramlarını yüz yüze muhabbet ederek değil internetten sosyal medyayı kullanarak mesajlarla ya da capslerle kutlamaktadır. İnsanların bunun Kurban Bayramının özüne aykırı olduğunu bilmesi gerekir. İnsanlar, Kurban Bayramını idrak ederken özüne uygun ve gelecek nesillere örnek teşkil edecek şekilde idrak etmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu