Sağlık

GİZLİ KALP KRİZİ NEDİR?

GİZLİ KALP KRİZİ NEDİR?

 

Kalp krizi kendini hafif, orta ve ağır şiddetli göğüs ağrısıyla gösteren, terleme şikayetlerin bu durumda çok görüldüğü ve bazende kusmanın yaşandığı belirtiler ile kendini gösterir.

GİZLİ KALP KRİZİ NEDİR?

Genç yaşlarda farkedilmeden geçirilen kalp krizi durumlarının nedenlerinin başında ağrı tanımlamasının gençler tarafından bilinmemesi gelmektedir. Genç hastalarda ağrı durumu olmaksızın, kalp krizi geçirilmesi durumu çok nadir rastlanılmaktadır. Genellikle genç bireyler bu ağrıyı, fiziksel aktivitelere bağlı bir kas ağrısı yada psikoljik etkenlere bağlı sinirsel bir ağrı olarak düşünmekte ve bu sebepten dolayı sağlık kuruluşlarına müracaat etmemektedir. İlerleyen ve müdahale edilmeyen kalp krizi durumlarında klinik tablo ağırlaştığından, bu hastalarda kalp krizi teşhisi konulduktan sonra çoğunlukla çok geç kalınmış olmaktadır. Klinik tablo bu tip hastalarda çoğunlukla ağır seyretmektedir.

Bu tip durumlar halk arasında gizli kalp olarak adlandırılsa da, gençlerde gelişen ve belirtilerin görülmesine rağmen, başka rahatsızlıklarla karıştırılan, başka ağrılar tarafından gizlenen durumlar gizli kalp krizi olarak değerlendirilmemektedir. Gizli kalp olarak değerlendirilen ağrılar diyabetik hastalar ve yaşlılarda görülen kalp krizi durumlarındadır.

GİZLİ KALP KRİZİ NEDİR?

Diyabetik hastalarda sinirsel aktivitede hormonal ve hüresel aktivitelerin yavaşlığına bağlı olarak, ağrı eşiği (ağrının hissedilme seviyesi) yükselmektedir. Buna kalp krizine bğlı oluşan göğüs ağrısı bu tip vakalarda hissedilememekte ve aniden bayılma, terleme gibi belirtiler göstererek sağlık kuruluşlarına müracaat edebilmektedirler. Bazense bu ağrının hissedilmemesinden dolayı, ağrı hissedilmeksizin ventriküler fibrilasyon ( kulakçıklarda titreme tarzında ritim bozukluğu) gelişerek ölüme sebep olmaktadır.

Yaşlılarda, aynı diyabetik hastalarda olduğu gibi ağrı eşiğinde yükselme yaşandığından ağrı çoğunlukla hafif şiddetli olarak sağlık kuruluşlarına başvurmaktadırlar. Kalp krizi ağrısının çok şiddetli olduğu durumlarda, ağrı orta yada ağır şiddetli hissedilebildiğinden, diyabetik hastalara oranla farkedilme oranı daha fazladır. Ağrının hissedilmeme durumu sadece hafif şiddetli ağrının oluştuğu kalp krizidurumundadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu