Moda

Modanın Tarih Geçmişi Hakkında Merak Edilenler!

Modanın Tarih Geçmişi Hakkında Merak Edilenler! Latince de, hemen şimdi yani moda kelimesi anlamlarına gelen moda, İtalya’da ise gelip geçici bir yenilik olarak tarif edilmektedir.

Modanın Tarih Geçmişi Hakkında Merak Edilenler! Kıyafet dışında pek çok kategoride kullanılan moda kelimesi, bin dört yüzlü senelerde en fazla kullanılan giysiler, anlamı taşımaktaydı. Modanın giyim aşaması, insanlar tarafından binlerce senedir sevilen bir olgudur. İnsanların üzerlerine giydiği giysiler, bir şekilde ilk kimliklerini oluşturuveriyordu.

Eski Mısırdan Beri Devam Eden Bir Gelenek

Moda, eski mısırın ilk anlarından beri baki kalmış bir hayat tarzıdır. Arkeolojik bulgular, geçmişte yaşamış birçok uygarlık tarafından hem resmedilen hem de giyilen parçalara ışık tutmaktadır. Arkeolojik bulgulardan edinilen bilgilere göre eski mısırlılar, hafif ve pamuklu kıyafetleri tercih etmektedirler. Eski Yunanlı insan topluluklarına bakıldığında, hem uzun hem kalın hem de yünlü kıyafetler tercih etmişlerdir.

Romalılar, hem kültür olarak hem de hakimiyet olarak egemen olmaya başladıklarından itibaren, moda üstünde de hakimiyeti ele geçirmişlerdir. Başta Avrupa olmak üzere, insanlara örnek teşkil etmeye başlamışlardır. İpek ve baharat yolları ile Çin’den ve Hindistan’dan gelen kumaşlar, Avrupa topluluklarının kılık kıyafetleri üzerinde etkin rol oynamaktaydı.

Goden Lady’s Book, modanın sesi olarak bin sekiz yüzlü yılların başına damga vurmuştur. Bu damga ile Fransızlara moda konusunda övgüler yağdırıldı. Hızlı bir şekilde de, popülerlik kazandı. Moda, en büyük geçiş dönemini 1960 ila 1970’li yıllarda oluşturdu. Kadınlar için daha rahat olduğu öne sürülen pantolon, bu dönemde ortaya çıkmıştı. Bu durum giderek de olağan bir hale geldi.

Kapsama Alanı Gelişen Moda

Tarih yaprakları 1980 ve ilerisini gösterdiğinde, modanın kapsama alanlı genişledi. Artık bu dönemde saç modelleri büyük bir değişikliğe uğradı. Ve moda akımının da öncülüğünü yaptı. Bugüne bakıldığında ise artık moda, çok farklı ahenge bürünmüş durumdadır. Hemen hemen tüm dünya insanlarını da, bu ahengini kapsama alanı içine sokmuş görünmektedir. Modanın kapsamı ile kişiden kişiye değişkenlik gösteren yapısı ile yüksek derecede sihirli bir kavram olmakla beraber, işlevselliği açısından da tarih boyunca bütün milletlerce oldukça büyük bir öneme sahip olmuştur. Moda ile kıyafetten öte bir şey var ise oda, onun nasıl taşındığı ve üzerinde nasıl durduğudur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu