Sağlık

Güneş Gözlüğü ve Sağlık Açısından Önemi

Güneş Gözlüğü ve Sağlık Açısından Önemi

Yaz aylarında bulunduğumuz şu günlerde güneş gözlüğü konusu da önem kazanmaktadır. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalma sonucunda gözde kaşıntı, batma, ağrı ya da kanlanma gibi sorunlar oluşmaktadır. Bu şikayetler kısa zaman içerisinde çözülemezse, uzun vadede göz çevresindeki kırışıklıkların artmasına ve bu kısımdaki cildin erken yaşlanmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra asıl önemsenmesi gereken sonucu ise, sürekli güneş ışığı ile göz bağlantısının sağlanmasıyla katarakt ya da körlük oluşabilmesidir.

Güneş gözlüğünün bir aksesuar değil de bir sağlık malzemesi olduğu bilinmelidir. Sırf ucuz diye tercih edilen güneş gözlükleri büyük zararlar vermektedir. Bu kalitesiz güneş gözlükleri bazı göz sorunlarına yol açmaktadır. Güneş gözlüğü takıldığında göz bebekleri büyür ve güneş ışınları göze normalden daha fazla geçer. Kalitesiz güneş gözlükleri takıldığında camdan UV ışınları çok daha fazla geçtiğinden dolayı hem göz merceğine hem de retina tabakasına daha fazla olumsuz etki edecektir.

Güneş gözlüğü tercih edilirken, polarize, antirefle ve ultraviyole ışınlarını maksimum düzeyde kırıcı nitelikte olmalıdır. Özellikle polarize güneş gözlükleri son derece olumlu sonuçlar vermektedir. Bunun yanı sıra ultraviyole kırıcı güneş gözlükleri bu zararlı ışınların nerdeyse tamamını engellemektedir. Yani güneş gözlüğü tercih edilirken mutlaka, orijinal, sertifikalı ve onaylı olmasına dikkat edilmelidir.

Güneş gözlüğü modeli seçerken de mutlaka gözün tamamını kapatmasına dikkat edilmelidir. Gözü tamamen kaplamayan güneş gözlüğü modelleri erken yaşta gelişen katarakta neden olabilmektedir. Güneş gözlüğünde kaliteden asla ödün vermemelisiniz ve bu konunun sağlık açısından ciddi olduğunu göz ardı etmemelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu