Sağlık

Güneş alerjisi, yanıkla karıştırılabiliyor

Hava sıcaklıkları arttığı dönemlerde özellikle vücutta belirgin alerjiye benzer kızarıklıklar oluşabilir. Güneş kaynaklı olup olmadığı merak edilir. Güneş alerjisi ve yanıklar ikisi farklı durumlardır. Güneş alerjisinde özellikle ciltte kaşıntı, şişme, kızarıklık görülür. Güneş yanıklarında daha çok ağrı ve yanmalar mevcuttur. Güneş alerjileri kısa süreli geçen tedavisi mümkün olan bir süreçtir.

Güneş alerjisi, yanıkla karıştırılabiliyor
Güneş alerjisi, yanıkla karıştırılabiliyor

Güneş Alerjisi Yanıkla Karıştırılabiliyor ve Yanlış Tedavi Uygulanıyor

Güneş alerjisinde daha çok vücudun görünmeyen bölgelerinde alerjiler gelişir. Güneş alerjisi ve yanıklar konusunda tedavi şekilleri de farklıdır. Alerjilerde özellikle 24 saat güneş görülmediği zaman ortadan kalkar. Güneş yanığında ise tedavisi yanığın derecesine göre farklılık gösterir. Uzun süreli tedavi yöntemleri ile yanıkların kısa sürede iyileşmesi sağlanır. Uygulanan yöntemler sizlerin alerji durumlarınızı ortadan kaldırır.

Güneş alerjisi, yanıkla karıştırılabiliyor
Güneş alerjisi, yanıkla karıştırılabiliyor

Güneş Alerjisinin Testi Nasıl Yapılıyor?

Güneş alerjisi testi günümüzde çok kolay yöntemlerle yapılır. Farklı dalga boyunda ultraviole ışığı ya da doğal güneş ışığı verilerek ciltle bulunan alerjiler tespit ediliyor. Tedavi sırasında ilaç ve kortizon kullanılıyor. Kortizonlu kremler ile alerji kısa sürede önleniyor. Uzun süreli tedavilerde özellikle cildin güneşe duyarsızlaştırılması sağlanıyor. Güneşten korunmak için mutlaka yüksek koruyucu güneş faktörlü kremlerin kullanılması ve büyük şapkaların takılması gereklidir. Güneşin tepede olduğu saatlerde ise güneşe çıkmaktan kaçınılması gereklidir. Yaz aylarında ve kış aylarında güneş kremi sürülmesi önerilir. Dermatologlar kısa sürede güneş alerjisi ve güneş yanığı tedavilerinde sizlere kalıcı çözümler sağlar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu