Sağlık

Görme Bozuklukları

Dışarıdan göze denk gelen her ışın kornea ve lens içerisinde kırılarak görme merkezine düşer. Bu bölge içerisinde gerçekleşen net görüntü sonrasında kişi doğru görüntüyü sağlar. Ancak bazı durumlara bağlı olarak kornea ve lens üzerinden gelen ışınlar retina üzerinde doğru bir görüntü ortaya çıkarmaz. Normal bir göz içerisinde retinaya düşen doğru görüntü ve ışık sayesinde kişi herhangi bir bozukluk yaşamaz.

Görme Bozuklukları
Görme Bozuklukları

Bunun doğal sonucu olarak gözlük ya da lens kullanma ihtiyacı da duymaz. Kornea içerisinde meydana gelen bozukluk sonucunda oluşan astigmat yakın ve uzak mesafelerde yaşanan görme bozukluğudur. Kişi nesneleri ve geriye kalan her şeyi net göremez. Uzağı bulanık görme durumu ise gelen ışığın görme merkezinin çok önüne düşmesi ile olur. Bu hastalığı adı ise miyop olarak bilinir.

Yakını bulanık göre göz ise hipermetrop olarak adlandırılır. Işıklar görme merkezinin arkasına düştüğü için burada bulanıklım meydana gelir ve kişi yakını net göremez. Gözlük ve lens kullanılabileceği gibi lazer yöntemi ile kişi tedavi edilebilir.

Görme Bozuklukları
Görme Bozuklukları

Doğru Tedavi

Görme bozuklukları için kişi mutlaka doktora başvuru yapmalıdır. Ortaya çıkan bu durumun engellenmesi için gerekli olan lens ya da gözlük kullanılabilir. Ancak son çıkan teknolojiler sayesinde lazer ile gerekli olan tedavi uygulanmaktadır. Daha çabuk süren bu tedavi yöntemleri sayesinde kişi eski görme netliğine kolayca kavuşabilir. Göz sağlığı açısından üretilen yeni tedaviler oldukça sevindirici.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eğer gözlerinizde görme bozukluğu hissediyorsanız yani bir sorun varsa mutlaka doktora gitmenizi tavsiye ederim. Ertelemek sizin için daha kötü olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu