Sağlık

Hurma Dişlerinizi Çürütmesin

Yapısında yüksek şeker barındıran hurmanın zararı olarak, en belirgin ortaya çıkan sağlık sorunu diş çürümesidir. Özellikle Ramazan ayında tüketimi en üst düzeye çıkan hurmayı yedikten sonra mutlaka dişlerin fırçalanması gerekiyor.

 

Hurma Dişlerinizi Çürütmesin
Hurma Dişlerinizi Çürütmesin

Hurmadan Sonra Mutlaka Diş Fırçalayın

Ramazan ayında bir sınır getirilmesi gereken hurmayı iftar sofranızda tükettiğiniz andan itibaren otuz dakika içinde dişlerinizi fırçalamak size beklemediğiniz bir sağlık kazandıracaktır. Normalde altı ayda diş çürümesinin etkisi ortaya çıkarken, yapılan araştırmalar Ramazan ayı içinde diş çürümesinin bir ay içinde gerçekleştiği yönündedir.

Ette olduğu kadar ekmekte de karbonhidrat olması ve üzerine hurma tüketilmesi, iki çürük yapan unsurun bir arada olması demek oluyor. İftarda yenilen hurma ve sahurda tüketilen karbonhidrat böylece diş çürüğünde umulmadık bir hız kazanılmasına neden oluyor. Uzmanlar Ramazan ayı boyunca iftardan sonra ve sahurdan sonra olmak üzere iki kez diş fırçalanmasının diş sağlığı açısından önemli olduğunu vurguluyor. İftardan sonra ara öğün olarak gıda tüketimi yapıldığı için diş fırçalamayı mazeret olarak görenlere de en azından hurma tüketiminden sonra diş fırçalanması gerektiğini savunan uzmanlar, ara öğünlerde hurma tüketilmemesi yönünde de uyarıda bulunuyor.

Hurma Dişlerinizi Çürütmesin
Hurma Dişlerinizi Çürütmesin

Ağız sağlığının yalnızca hurmanın zararı nedeniyle diş çürüğü olmadığını dile getiren uzmanlar, ağız kuruluğu ve ağız kokusunun önüne geçmek için gün içinde su yutmadan ve diş macunu kullanmadan dişlerin fırçalanması gerektiği yönünde görüş birliğindeler. Ağız kuruluğu, tükürük üretimi olmadığı için dişlerin koruyuculuğuna bir engel oluşturmakta, bu nedenle su yutmadan ağız çalkalamak da korumanın sürmesine yardımcı olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hurmayı genel olarak en çok ramazan aylarında tüketiyoruz. Tadı ve yararları ne kadar bilinse de aslında dişlerimizi çürütüyor çünkü içinde baya bir şeker bulunmak. Dikkat etmemiz gerekiyor. :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu