Dekorasyon

Ev Dekorasyonlarında Renk Seçimi

 

Ev Dekorasyonlarında Renk Seçimi

Ev dekorasyonlarında renk oldukça önemli bir yere sahiptir. Her insanın zevki ve tarzı çok farklıdır. Zaten klasik olarak söylenen renkler ve zevkler tartışılmaz sözü çok doğrudur. Bu nedenle herkes evlerinde farklı renk tercihleri yapabilir. Yalnız her rengin bize anlattığı bir sihir ve ya bir söz vardır. Renkler genelde ruh halimizi yansıttığı için ev dekorasyonunda renk seçimlerini ona göre yaparız. Renk seçimlerinde mutlaka mobilya uyumunu da göz önüne almak zorundayız. Ancak kişi ilk önce kendi tarzına göre bir renk belirledikten sonra rahat rahat mobilya döşemesini yapabilir. O yüzden ilk önce kendi ruh halinizi anlatan renkleri tercih edin daha sonra mobilya düzenini oluşturun ki daha sonra zorluk çekmeyin. Eğer kendi ruh halinize uygun renk seçiminizi yapmazsanız o oda içinde boğulur ve sıkılırsınız. Bu nedenle dekorasyonda renk seçimleri çok ama çok önemlidir.

Renklerin Büyüsü

Her renk ve ya her renk karışımı farklı ruh hallerini yansıtın. En basit örnekle hayata daha canlı bakan ve iç içine sığmayan insanlar genelde canlı renk tercihi yaparlar. Ama daha çok bir sistem içinde yetişmiş ve disiplinle yaşayan insanlar daha klasik renk tercihleri yaparlar.

Sarının Büyüsü

Ev dekorasyonu renk kataloğunda en dikkat çeken renk sarıdır. Oldukça parlak bir renktir. Genellikle sonbahar mevsiminin rengi olarak tanımlanır. Sarı renk neşeyi ve eğlenceyi anlatmaktadır. Bu nedenle daha çok canlı ve yaşam enerjisi olan insanlar sarı rengi tercih etmektedirler.

Kırmızın Sihri

Kırmızı renk iştahın rengidir. İştahı betimleyen bu ev dekorasyonu için kullanılan renk genellikle sevgiye, şefkate ve mutluluğa hasret kalmış insanlar tarafından tercih edilir. İştahı betimleyen bu renk kişilerin nasıl bir özlemle bekledikleri betimler.

Durgun Renk Mavi

Dünyanın hâkim rengi mavidir. Hemen hemen her mobilya ile uyum sağlayan bu renk en çok tercih edilen renktir. Deniz rengi olmasından da kaynaklanan bir durgunluğu ve rahatlatıcı özelliği vardır. Özellikle evlerini ya da odalarını mavi renge boyatan kişiler daha durgun ve huzur için bu tercihi yapmaktadır.

Duygusallığın İfadesi Yeşilden Geçer

Daha çok duygusal yapıya sahip kişilerin tercih ettiği bu renk sessizliği ifade eder. En az mavi kadar huzur verme yeteneğine sahip bu renklerde genellikle açık yeşil tercih edilir. Duygusal olarak yalnız olan bir kişi evini ya da odanızı bu renge boyatarak uzun uzun düşünmelere dalar

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu