Anne-Çocuk

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Öğretilmelidir?

 

Çocuklar için en önemli eğitimlerin başında tuvalet eğitimi gelir. Çünkü tuvalet eğitimi verilirken izlenen yöntem çocuğun ilerideki karakteri üzerinde de etkili olur. Tuvalet eğitimi ortalama 2 – 3 yaş arasında verilir. Ancak bu noktada sabit belirlenen bir yaş söz konusu değildir. Çünkü her çocuğun gelişimi birbirinden farklıdır. Bu nedenle de çocuğun kaslarını kullanabilme durumuna göre tuvalet eğitimine başlanır.

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanması gerektiği konusunda ailelere en iyi ipucu çocuklar tarafından verilir. Bezine tuvaletini yaptığında ya da yapmadan önce bunu ailesine söylemeye başlar. Bu durum da çocuk artık tuvalet eğitimi için hazırdır.

Çocuklara Katı Tuvalet Eğitimi

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken ailelerin bir kısmı katı bir tutum içerisine girer. Oysa katı tuvalet eğitimi vermek; çocukların ileriki dönemlerinde daha büyük sorunlara neden olur. Çocuklara tuvalet eğitimine başlandığında kimi zaman tuvaleti kaçırma davranışı oluşabilir. Bu noktada bazı aileler çocuklarına kızarak; bunun yanlış olduğunu ifade eder. Ancak kızmanın boyutunu arttırmak, çocukta korkunun oluşmasına neden olur. Sıkı bir şekilde çocuklara tuvalet eğitimi kazandırmaya çalışmak; İleriki yaşlarında kişinin çok disiplinli ve cimri olmasına neden olur. Yapılan araştırmalara göre ileri obsesif davranış bozukluğu gösteren bireylerde de, katı tuvalet eğiti gözlenmiştir.

Çocuklarda Gevşek Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitiminde katı bir tutum içerisine girmek ne kadar zararlı ise; aynı şekilde gevşek tutum içerisinde olmak da zararlıdır. Ailelerin hiç karışmadığı tuvalet eğitiminin verilmesi, ileriki yaşlarında bireyin fazla dağınık olmasına neden olur. Savurgan kişiler genellikle gevşek tuvalet eğitimi alandır.

Ailelerin çocuklara tuvalet eğitimi sağlarken oldukça dikkatli bir tutum takınması önemlidir. Çocuğa uygun bir şekilde tuvalet eğitimi verildikten sonra, katı ya da gevşek davranışlardan da kaçınması gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu