Sağlık

Bademcik Hangi Durumda Aldırılmalıdır?

 

Farklı durumlarda özellikle bademcik de oluşan problemlere karşı bademcik ameliyatı yapılan kontrollerin ardından tercih edilebilir. Bademcikler buçukta bağışıklık sistemine yardımcı elemanlardır. Özellikle boğaz bölgesinde yer alması ve buradan giren mikropların tanınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle bademcikler de oluşan problemlerde özellikle bademcik alınması çoğu zaman tercih edilmemektedir. Mecbur kalınmadığı sürece ameliyatın tercih edilmemesi özellikle boğaz bölgesinden vücuda giren mikropları karşı vücudun dirençli olmasını sağlamaktadır.

Bademcik İltihabı Nedir?

Bademcikler de özellikle vücuda giren mikroplar nedeniyle bademcik iltihabî oluşumu gözlemlenebilir. Boğazda ağrı ve bunun yanı sıra ateş gözlenmesi durumunda özellikle çocuklarda iltihap probleminin yaşanması gözlenebilir. Çoğu zaman farenjit çocuklarda yaşanabilecek rahatsızlıklardan biridir. Bu nedenle özellikle dikkatli olunması gerekmektedir. Ortaya çıkan belirtilerin gözlemlenmesi durumunda doktora danış olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. İltihaplanmanın farklı nedenleri olabileceğinden özellikle bu konuda dikkatli olunması çocuklarda oluşabilecek problemlere karşı önlem alınmasını sağlayabilir.

Bademcik Patlaması Nedir?

Bademcikler vücudun boğaz bölgesinden giren mikroplara karşı korunmasını sağlamaktadır. Özellikle bazı durumlarda soğuk algınlığı veya farklı nedenlerden dolayı şişmesi söz konusu olabilir. Aşırı derecede şişmesi veya farklı nedenlerden dolayı patlaması söz konusu olabilir. Boğazda üşütme sonucunda oluşan anjin yani bademcik iltihabının sonucunda özellikle bademcik patlaması ortaya çıkabilir.

Bademcik Küçültme Ameliyatı

Bademcikler de oluşan problemlere karşı özellikle bademciklerin alınması sık tercih edilmemektedir. Oldukça dikkat gerektiren bir ameliyattır. Bu nedenle farklı ameliyat seçeneklerinin tercih edilmesi özellikle bademciklerin vücuda giren mikropları tanımlamasını sağlamaktadır. Yapılan kontrollerin ardından özellikle bademciklerde enfeksiyon veya iltihaplanma durumu söz konusu değilse yalnızca bademcikleri büyük olması problem oluşturuyorsa bademcik küçültme ameliyatı tercih edilmektedir. Ameliyat ile aşırı büyük olan bademcikler küçültülerek normal boyutlara getirilebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu