Yaşam

Çay Demi Göze Sürülür Mü, Etkileri Nelerdir?

Çay Demi Göze Sürülür Mü, Etkileri Nelerdir? Lezzetli çaylarınızı içtikten sonra çayın demini atıyorsanız bu yazımız tam size göre. Çay deminin sağlığımıza bir çok yararı bulunuyor. Bu yararlardan bir tanesi de göz içindir.

Çay Demi Göze Sürülür Mü, Etkileri Nelerdir? Türkiye’de en çok tüketilen içecekler arasında bulunan çayı içtikten sonra demini atmamanızı öneriyoruz. Yapılan araştırmalara göre yüksek oranda antioksidan molekülü bulunuyor. Bu moleküller özellikle kanser ve göz hastalıklarına çare oluyor. Çayın içerisinde bulunan maddeler katarakt, sarı nokta hastalığı ve bazı göz tansiyonu sorunlarına karşı koruma sağlıyor. Çay demi retinayı ultraviyole ışınlara karşı da korumaktadır.

Yakın zamanda yeşil çay üzerinde farklı araştırmalar gerçekleştiriliyor. Araştırmalar sonucunda çayda bulunan flavonoid olan gallakotekinin molekülleri retina tabakasında biriktiği anlaşılmıştır. Retinada biriken gallakotekinin ise uzun süre koruma gerçekleştirdiği anlaşılmıştır.

Çay Pansumanını Nasıl Yapılır?

Göze çay pansumanı yapmak için yeşil çay poşetlerini sıcak suda bekletin. Daha sonra suyunu dışarıya atın. Ilık sıcaklıkta bulunan çay poşetleri gözünüzün üzerine uygulayınız. Çayın organik olmasına dikkat etmelisiniz.

Çay Pansumanı

Çayda yer alan kafein göz kapaklarına temas ettiği zaman burada yer alan damarların çaplarının daralmasına neden olur. Böylece bölgede bulunan iltihabi azaltır. Çayda yer alan flavonoid maddesinin iltihap dağıtıcı etkisi biliniyor. Flavonoid oranı yeşil çayda çok daha fazladır .Ayrıca göz altlarındaki torbalanma sorunlarında da çayı kullanabilirsiniz. Çay demini göze uygularken şu konulara dikkat etmemiz gerekir;

  • Ellerinizi güzelce yıkayın.
  • Yüzdeki makyajı temizleyin.
  • Ilık çay poşeti kullanın.
  • Göz kapağınızda ağrı ortaya çıkarsa uygulamaya son verin.
  • Zımba teli kullanılarak kapatılan çay poşetlerinden uzak durun.
  • Uzun süre beklemiş çay poşetlerini kullanmayın.
  • Çay poşetinden çıkan sıvının göze temas etmesini engelleyin.

Göz Kuruluğu ve Çay Pansumanı

Siyah çay göz kuruluğunu hafifletmek ve gözü nemlendirmek için kullanılan ürünlerden bir tanesidir. Bu çayın yatıştırıcı etkisi gözlerde duyarlılığı azaltacaktır.

Göz Çevresi Kanamaları

Göz çevresinde kanama bulunuyorsa bu durumu azaltmak için siyah çayı tercih edebilirsiniz. Çay demini göze sürmek oldukça faydalıdır. Gözünüzde ufak sorunlar bulunuyorsa sizde çay deminden yararlanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu