Moda

Bohem Giyim Tarzı Nereden Gelir

60’lı yılların sonu ve 70’li yılların başı olan bohem giyim tarzı kıyafete harcayacak çok parası olmayan kişiler tarafından geliştirilmiş ve günümüzde bir moda akımı olarak yer alır. Bu tarzı yaşayan kişiler tercih ettikleri kıyafetleri modaya yansıtmışlardır. Bohemian tarz olarak da söylenen bu kelime çingenelerden gelen bir kelime olmaktadır. Özgür ve gezgin bir yaşamı anımsatan bu tarz genellikle günlük yaşamda rahat giyinmek isteyenler tarafından tercih edilir. Bohem giyim tarzı ilk ortaya çıktığı yıllardan bu yana daha da modernize olarak gelmiştir. Günümüzde bu tarza ilgi duyanlar genellikle gençlerdir.

Bohem Giyim Tarzı Kombinleri

Baharat tonlarından elde edilen renklerle tasarlanan kıyafetler elbette kesim şekli itibari ile de bohem giyim akımını yansıtır. Genel olarak bu giyim akımı doğrultusunda tasarlanan kıyafetlerde çiçek desenleri, suzani ve tribal desenler ile şal desenlerine sıklıkla rastlanır. Bohem giyim tarzı kombinlerinde en çok rastlanılan maxi boy adında anılan yani uzun eteklerdir. Bu etekler boydan giyilerek kullanılırlar ve son derece vücuda rahatlık sağlayan salaş biçimlerde üretilen kıyafet örneğidir. Diğer yandan bohem stil tarzında öne çıkan detaylar olarak dantel, püskül ve süetlerdir. Etnik kıyafetlerde de sıklıkla ilgi gören bu tarzda deri detaylı aksesuarlara yer verilir.

Bohem Giyim Tarzı Örnekleri

Kimono ceketler ve kaftan elbiseler bohem giyim tarzı örneklerinin vazgeçilmezleridir. Bohem tarzına sahip olanlar özgür bir ruha da sahiptirler. Dolayısıyla bu kişiler bir gün Türk usulü bir kaftan giyip ertesi gün Japon usulü bir kimono ceket giydiklerinde bu tarzı yaşayanlar üzerinde bu değişik ama aynı moda akımını yansıtan kıyafetler hayretlere düşürücü durmazlar. İspanyol paça pantolonlar bu tarza sahip kişilerin gardırobunda muhakkak olan parçadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu