Anne-Çocuk

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde pişik sorunu yaygın görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Genellikle pek çok anne baba bu konudan şikâyetçi olup bunun için çözüm yolları aramaktadır. Pişiğin birbirinden farklı pek çok nedeni olup bu nedenler araştırılarak ona göre tedavi uygulanmaktadır. En sık görülen nedeni ise alt bezi sıklıkla değiştirmemek olarak bilinmektedir. Pişik belirtileri içerisinde iltihaplanma, kızarma ve kabarma yer almaktadır.

Bebeklerde Pişik İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Pişik için doğal tedavi yöntemleri içerisinde ilk sırada anne sütü bulunmaktadır. Enfeksiyonla mücadele edilmesine yardımcı olan anne sütü cildin rahatlamasını sağlamaktadır. Bu mucizevî besin bebeğin cilt yapısıyla uyumlu olduğundan dolayı bebeğin cildinde herhangi bir alerjik duruma da yol açmamaktadır. Bunun için süt sağılıp bebekte pişiğin olduğu bölgelere sürülmeli ve açıkta kurumaya bırakılmalıdır.

Vazelin de bebeklerde pişik tedavisi için etkili olmaktadır. Bilindiği üzere vazelin cilt ile ilgili pek çok sorun üzerinde işe yaramaktadır. Çocuk doktorları tarafından yapılan açıklamalara göre bebeğin bezi her değiştirildiğinde koruyucu tabaka olarak vazelin sürülmelidir. Ancak sürmeden önce bebeğin poposu iyice yıkanmalı ve temizlenmelidir. İyice kuruduktan sonra vazelin sürülmeli ve bu işlem bez değiştirdikçe tekrarlanmalıdır.

Bebeklerde Pişik İçin Çözümler

Bebeklerde pişiğe karşı etkili çözümler olarak mısır nişastası, sirke, yoğurt, karbonat gibi gıdalar kullanılmaktadır. Bunlar içerisinde sirke ciltteki PH seviyesinin dengelenmesini sağlayan maddeler arasında yer almaktadır. Bunun için bir su bardağı suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi karıştırılır ve bebeğin bezi değiştirilmeden evvel pişik olan bölgelere yavaşça sürülür. Bu işlem düzenli olarak yapıldığında pişiğin kısa süre içerisinde geçtiği görülmektedir. Yapılan işlemin bebek bezi her değiştirildiğinde yapılması ve temiz cilde uygulanması önem taşımaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu