Sağlık

Basur Neden Olur? Hangi Doktora Gidilir?

Basur Neden Olur? Hangi Doktora Gidilir? Hayatımızı zorlaştıran hastalıklardan birisi olan hiç şüphesiz basur sorununda mutlaka hastaneye gitmek gerekir. Bu nedenle bu tür sorunları olan kişiler basur için hangi doktora gidilir sorusunu sormaktadır.

Basur Neden Olur? Hangi Doktora Gidilir? sorusu bu sorunu yaşayan hastaların sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Önemli sağlık sorunlarından birisi olan basur tedavi edilmediği sürece bir süre sonra artarak hayatınızı etkisi alacak bir sorun haline gelecektir.

Basur sorunu önemli makat sorunları arasında belki de ilk sırada yer alan bir rahatsızlıktır bunun yanı sıra toplumun yüzde dördünde görülmektedir. Bu sorun kadınlara ziyade erkeklerde daha fazla görüldüğü söylenmektedir. Bunun yanı sıra Amerika’da 10 milyondan fazla kişi basur yani bilimsel adıyla hemoroid sorunun muzdariptir.

Hemoroide Hangi Bölüm Bakar?

Basur yani hemoroid sorunu özellikle kabızlık, dışkıda yaşanan kanama, anüs içi ve anüs dışında yaşanan şişlik tarzı problemleriniz oluşuyorsa mutlaka genel cerrahi uzmanına muayene olmanız gerekir. Burada yaşanan soruna bağlı olarak hastalıklar içinde hemoroid veya farklı bir makat sorunu da olabilir.

Burada yaşanan makatta kanama problemlerinde çoğu kişi basur sorunu olduğunu düşünmektedir. Bu tür sorunlarda hemen basur kaynaklıdır diye düşünmeyin. Burada yaşanan kanamanın nedeni hemoroid yanı sıra aynı zamanda kolon ve rektum kanserden de kaynaklanabilir.

Makat bölümünde yaşanan sorunlara daha çok genel cerrahi bölümü bakmaktadır. Burada yapılan tetkiklerle beraber uygulanacak yöntem ve tedaviler belirlenir. Hatta burada yaşanan bu sorundan dolayı size ilaç verilmektedir.

Ayrıca genel cerrahinin bir alt bölümü olan ve anal hastalıklarında daha çok tercih edilen bir bölüm olan Proktoloji bölümü de daha çok tercih edilen bölümlerden birisidir. Anal da yaşanan her türlü sorunu gidermek açısından tetkik ve tedavi yöntemleri sunan bu bölümde de teşhis ve tedavi yöntemleri uygulanarak basur sorunları çözüm yolları bulmaktadır. Aynı zamanda bu tür bir sorunun basurdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını da öğrenebilirsiniz.

Bu nedenle mutlaka bir basur sorunu Genel Cerrahi uzmanına muayene olarak kanamanın nedeni tespit edilmeli ve sorunun kaynağına yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu