Anne-Çocuk

Anne Sütü Nasıl Sağılır ve Nasıl Saklanır?

Anne Sütü Nasıl Sağılır ve Nasıl Saklanır? Anne doğumdan hemen sonra bebeğini emzirmesi gerekir. Annede gelen ilk süt bebek için çok önemlidir. İlk süt ile daha sonraki gelecek süt farklı olmaktadır.

Anne Sütü Nasıl Sağılır ve Nasıl Saklanır? Bazı anneler bebeklerini emziremedikleri için sütleri boşa gidebilmektedir. Bunun için süt pompası kullanılarak sütün sağılması sağlanır. Anne bebeğiyle beraber iken, bebeğini devamlı olarak emzirmek ister. Bu emzirme işlemi her zaman olmayabilir. Bu durumda anne sütünü sağmak gerekir. Anne sütünü sağmak anne ve bebek için yararlı olmaktadır.

Anne Sütü Niçin Sağılır

Anne sütü fazla geldiği zaman memede çok fazla gerilme meydana gelir. Meme ucu gergin bir hal alır. Bu durumda bebek memeyi ememeyecektir. Bunun için süt sağma pompası ile sütü sağmak gerekir.

Dışarı çıkmanız durumunda sütünüzü sağmak gerekir. Memedeki sütü artırmak için pompa yardımıyla sütü sağmak uygun olur.

Anne Sütünün Saklanması

Anne sütü oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabının normal yerinde ise 3 gün ve derin dondurucuda 3 ay kadar saklanabilmektedir. Sütünüzü pompa yardımıyla sağmanız durumunda temiz bir poşete koyabilirsiniz. Anne sütünü saklama poşetine koyduktan sonra buzdolabının dondurucu bölümüne yerleştirin.

Anne sütünü kullanacak olursanız buzdolabının normal yerine bir gün önceden koyun ve kendi kendine çözülmesini bekleyin. Süt çözüldükten sonra bir biberona koyunuz. Daha sonra ısıtın. Anne sütünün çok çabuk çözülmesini istiyorsanız, ılık su kabına koyarak veya sıcak suyun altına koymanız durumunda anne sütü çözülmeye başlar. Erimiş olan anne sütünü hemen kullanabilirsiniz. Dondurulma işleminden sonra çözülen anne sütünü yeniden dondurmayınız. Anne sütü ne kadar çok yararlı ise, o kadarda çok hassas bir besindir. Bebeğin sağlıklı bir yaşamı olması için anne sütünün önemi büyüktür. Anne sütü iyi saklanmadığı zaman hemen bozulur. Anne sütü içerisindeki yağ üst kısımda olursa, su da dibe çökmüş ise süt bozulmamıştır. Bu durumda sütü çalkalayınız. Anne sütü bozulduğu zaman hemen kokusundan anlayabilirsiniz. Anne sütünün kokusu bozulmuş bir inek sütünün kokusunu vermektedir.

Diğer yandan süt çözüldükten sonra, metalim si veya sabun su bir koku verirse süt bozuk değildir. Fakat bebek bu kokuyu ayrıştırdığı için sütü emmeyebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu