E-ticaret

Alexa nedir, ne işe yarar?

Alexa nedir, ne işe yarar?

Alexa.com, internette bulunan sitelerin ziyaret’e gelen oranlarını, yani reyting sıralamasını çıkaran bir sitedir.

En fazla ziyaret edilebilirlik sıralaması, Alexa’nın ‘Alexa Toolbar’ adlı sistemin kullanan web kullanıcılarından elde edilen verilere göre oluşturulmaktadır.

Sıralamaya kesin bir veri olarak görülebilirmi mi?

Alexa.com’daki veriler, sadece bilgisayarında ‘Alexa Toolbar’ yüklü internet sahibi kullanıcılarının tercihlerinden oluştuğundan, Alexa sıralaması asla kesin bir veri olarak görülmemelidir.

Peki Neden Alexa’ya ihtiyaç var?

Web sitelerin kendi tuttuğu ve sıralama belirleyenlere sunduğu ziyaretçi istatistikleri yerine, site sahibi ve reklam verenden ayrık üçüncü bir kurumun istatistiklerine ihtiyaç duyuluyor. Bu bölümde da tek servis, ‘İnternetin AGB’si’ olarak tanımlanan Alexa.com’dur.

Alexa’daki sıralamaları nasıl görebilirim?

Alexa.com üzerinde bölge ve dillere göre sıklıkla ziyaret edilen web sitelerinin sıralaması takip edilebilmektedir.

Örnek olarak ‘Country’ bölümüden girip Türkiye bölgesini seçtiğimizde, Türkiyeli internet kullanıcılarının en çok girdiği ilk 100 sitenin listesini ulaşabiliyoruz.

Bu kategoriye, Türkiyeli internet kullanıcıların sıklıkla ziyaret ettiği başka ülkeleden yabancı siteler de dâhil ediliyor. Eğer ‘Language’ yani dil bölümünden  girer ve Türkçe dilini seçersek, bu sefer dili Türkçe olan ve en çok girilen ilk 100 sitenin sıralamasını görürüz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu