Eğitim

YKS Başvurusu Nasıl Yapılır? Yks Nasıl Uygulanır?

YKS Başvurusu Nasıl Yapılır? Yks Nasıl Uygulanır? YKS uygulaması ile ilgili son gelişmeler üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin gündeminde.

YKS Başvurusu Nasıl Yapılır? Yks Nasıl Uygulanır? ÖSYM‘nin her yıl gerçekleştirdiği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na başvurmak isteyen vatandaşlar, YKS’ye nasıl başvurulur, ücreti ne kadar, başvurular ne zaman bitecek gibi soruların yanıtını ararken, adayların YKS’ye başvurmaları şart koşuldu. HES kodunu istekten önce aldı.

Yks Nasıl Uygulanır?

YKS başvurularında son gelişmeler üniversite hayali kuran binlerce vatandaşın gündeminde. Şubat ayında başlayan başvuru tarihi yaklaşırken YKS’ye nasıl başvurulur sorusunun cevabı araştırılıyor. Elektronik olarak ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM internet adresinden https://ais.osym.gov.tr ​​veya ÖSYM Aday İşlem Mobil Uygulaması üzerinden. YKS 2021 başvurularının detayları şu şekildedir;

Adaylar başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri üzerinden veya bireysel olarak ÖSYM https://ais.osym.gov.tr ​​adresinden veya ÖSYM Aday İşlem Mobil Uygulaması üzerinden 4 Şubat 2021 tarihinden itibaren yapabilirler.

Yks Başvuruları Ne Zaman Bitirecek?

YKS başvuruları 4 Şubat – 2 Mart 2021 tarihleri ​​arasında alınacak. Bu oturumlar için geç başvurular 17-18 Mart tarihleri ​​arasında yapılacak.

Bu yıl ilk kez YKS’ye başvurmak isteyen adaylar, e-Devlet üzerinden de başvuru yapabilecek. TC kimlik kartı sahibi adaylar, başvuru merkezine gitmeden e-Devlet şifresi ile e-Devlet Kapısı uygulaması üzerinden ÖSYM Aday İşlem Sistemi’ne kayıt olabilecekler. Bu durumdaki adaylar, 2021-YKS başvurularını MEB e-Okulunda ortaöğretim bilgileri varsa, başvuru merkezine gitmeden İnternet (https://ais.osym.gov.tr) veya ÖSYM üzerinden bireysel olarak yapabilirler. . Adaylar ÖSYM Aday İşleme Sistemi’ne kayıt olduktan sonra Mobil Uygulama üzerinden işlem yapabileceklerdir.

Adayların başvurmadan önce HES kodunu almış olmaları gerekmektedir. Adaylar, HES kodunun nasıl alınacağı ile ilgili bilgilere Sağlık Bakanlığı’nın https://hayatevesigar.saglik.gov.tr ​​adresinden ulaşabilecekler.

2020-TYT puanını bu yılki YKS yerleştirme sürecinde kullanmak isteyen adayların ve sadece “Özel Yetenek Sınavı” sonucuna göre öğrenci kabul edecek yükseköğretim programlarına başvurmak isteyenlerin hesaplamak için YKS’ye başvurmaları gerekmektedir. 2020-TYT dönüştürülmüş puanlarınız.

Milli Savunma Üniversitesi (2021-MSÜ) Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına başvuran adaylar, Milli Savunma Bakanlığı tarafından Milli Savunma Üniversitesi yerleştirme sürecine kabul edilmek üzere 2021-YKS sınavına da başvuracaklardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu