Güzellik

Susam Yağının Cilde Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Susam Yağının Cilde Mucizevi Faydaları Nelerdir? Susam, en az 5 bin yıldır yağlı tohumun çeşitli tıbbi özelliklerinden yararlanan, insanoğlunun yetiştirdiği en eski tohumlardan biridir.

Susam Yağının Cilde Mucizevi Faydaları Nelerdir? Geleneksel Hint tıbbı olan Ayurveda’da, susam tohumlarının preslenmesinden elde edilen yağ, çeşitli hastalıkları tedavi etmek ve cilt ve saç sağlığını iyileştirmek için yaygın olarak kullanılır. Susam yağının cilde faydaları nelerdir açıklayalım.

Son yıllarda Batı, susam yağına daha fazla ilgi göstermeye başladı çünkü besleyici ve sağlığa oldukça faydalı olmasının yanı sıra, bu yağ çeşidi aynı zamanda kilo vermede bir müttefik görevi görüyor.

Susam Yağının Cilde Faydaları

Soğuk preslendiğinde susam yağı, hem iç hem de dış cilt sağlığına katkıda bulunan belirli besinleri korur. Örneğin çinko, susam tohumlarında büyük miktarlarda bulunan ve kolajenin sentezinde ve dokunun gençliğinin korunmasında rol oynayan bir mineraldir.

Susam yağındaki antioksidanlar ayrıca elastikiyetin korunmasına ve olası cilt komplikasyonlarının (mantar enfeksiyonları gibi) ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Doğrudan cilde uygulandığında susam yağı, güneşin ultraviyole ışınlarının bir kısmını ve kollajen liflerini yok eden olası agresif ajanları bloke eder. Masaj, cildin yedi katmanına nüfuz edebilen tek yağ türü olduğu için susam yağının tüm faydalarından yararlanmanın harika bir yoludur.

Yağ aynı zamanda cildi derinlemesine nemlendirmeyi başarır. Bununla beraber erken yaşlanmayı engeller. Bu sayede kırışıklıkların ve mimik izlerinin görünümünü hafifletir.

Susam Yağının Diğer Faydaları

Mükemmel bir doğal antioksidan olmasının yanı sıra susam yağı ayrıca kan dolaşımını iyileştirir, artrit ağrısıyla savaşır, kabızlığı tedavi eder, iltihaplanmayı azaltır ve bakteriyel etkiye sahiptir.

En önemlisi de susam yağı kan şekerini kontrol altında tutar. Bu, hem fazla kilolu olanlar hem de kan şekeri seviyesi yüksek olanlar için çok değerli olabilecek susam yağının faydalarından biridir.

Susam yağı, beyin ve bağırsakta serotonin sentezine katılan bir amino asit olan tirozin içerir . Çok sayıda araştırmaya göre, serotonin üretimini uyaran gıdaların (muz, keten tohumu, süt ve soya gibi) tüketimi, sinir sistemindeki nörotransmitter düzeylerini iyileştirerek gerginliği azaltabilir ve depresyonu önleyebilir/tedavi edebilir. Susam yağı da bu besinler arasında önemli yere sahiptir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu