Sağlık

Rutinde Yapılması Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı

Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri

Çeşitli testler ve taramalar ile rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı, sağlığı bozulan dünyamızda sık sık dile gelen bir sorudur. Her alan da ciddi şekilde check-up yapılması oldukça zaman alan ve maliyetli bir durumdur. En kolay olanı ise vücudunuzu dinlemek ve bazı belirtileri, genetik olarak taşıyabileceğinizi düşündüğünüz sorunlara yönelik araştırmaların yapılmasıdır.

Kalp Damar Hastalıkları ve Tansiyon

Kalp hastalıklarının oluşumunda en önemli sebeplerden bazıları, kötü beslenme hareketsiz yaşam ve genetik olarak ailede bu hastalıklardan muzdarip fertlerin bulunmasıdır. Eğer riskli gurupta yer aldığınızı düşünüyor ya da çocuklarınızın da sizdeki kalp hastalıklarına sahip olmasından korkuyorsanız, mutlaka rutin kontroller yaptırmalısınız. Damar sertliği ve tıkanıklığı, kalp yetmezliği, krizler ve aritmi gibi sorunlar, erken teşhis ile geri dönülemez noktalara ulaşmadan engellenebilir. Aynı şekilde, tansiyon hastalıkları da doğru kontroller ile ileri safhalara ulaşmadan engellenebilmektedir. Bu gibi sorunların basit kan testleri ile elde edilecek değerler ve modern tıbbi görüntüleme ve ölçme tetkikleriyle belirlenmesi, oldukça kolaydır.

Diyabet Tip I ve Tip II

Dünyada ve ülkemizde en fazla rastlanan hastalık olan diyabetin, her iki türünün de erken tanısının, basit kan taramaları ile konulması mümkündür. Glikoz tolerans testi 126 mg/dL, glikoz testi 106 mg/dL maksimum referans değerlerinden fazla çıkmaya başladığında risk tespiti, yaş ve genetik bilgiler ışığında, erken teşhis ve tedavi yoluna gidilebilir.

Gerekli Olan Sağlık Kontrolleri

Kanserler

Özellikle kadın metabolizmasının gereği oluşan meme ve rahim ağzı kanserleri, düzenli kadın sağlığı taramaları ile başlamadan engellenebilmektedir. Mamografi ve smear testleri ile kanser oluşumlarının varlığı daha ciddi boyutlara ulaşmadan engellenebilir. Rutinde yapılması gerekli olan sağlık kontrolleri hangi sıklıkla yapılmalı sorusuna, kadın sağlığı açısından mutlaka ergenlik ile birlikte yılda 1 defa, risk taşıyanlarda ise 2 defa rutin taramalardan geçmelidir şeklinde cevap verilebilir. Her iki cinside etkileyen akciğer kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri ve mide kanserleri için de, çeşitli tetkikler bulunur ve bu sorunlara özellikle genetik olarak riskli yatkınlığı olanların, mutlaka yılda 1 defa rutin kontrolden geçmeleri önerilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu