Anne-Çocuk

Otokontrol Becerisi Baba ile Oynanan Oyunla Artıyor!

Otokontrol Becerisi Baba ile Oynanan Oyunla Artıyor! Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile LEGO Vakfı akademisyenlerinin yaptığı bir çalışmada, sıfır ile üç yaş arası çocukların, babaları ile oynadıkları oyunlardan ne denli etkilendiklerini ortaya koymaktadır.

Otokontrol Becerisi Baba ile Oynanan Oyunla Artıyor! Oyun konusunda uzman olan akademisyenler, çocukların babaları ile oynadıkları oyunlara nazaran, anneleri ile oynadıkları oyuna göre bebeğin gelişimi üstünde herhangi bir fark oluşturup oluşturmadığı araştırılmaktadır. Çıkan sonuç ta, bilim insanlarına önemli ip uçları vermektedir.

Babaların Tercih Ettiği Oyunların Etkileşim Farkı

Elde edilen sonuca göre anne ile oynanan oyunların, babaların oynatmayı tercih ettiği oyunlara göre farklılık oluştuğu ortaya çıkmaktadır. Babaların tercih ettiği oyun türleri, bu dönem üstündeki çocukların gelişimine katkı sağlamaktadır. Babaları ile sık sık pandemi döneminde oyun oynama fırsatı yakalayan bu dönem bebekleri, gelişimi açısından bazı farklılıklar göstermektedir. Babaların rolü, bu araştırma neticesinde ortaya konulmaktadır.

Pandemi süresince eve kapanan ve kapanmak zorunda olan insanlar, vakitlerinin büyük çoğunluğunu aileleri ile birlikte geçirmek zorunda kalmaktadır. Çocukları ile yakından ilgilenen babalar, sıfır ile üç yaş gurubu bebekleri ile oyunlar oynamaktadır. Bebeklerin zeka gelişimi için değişik uyaranlar ve etkileşimler içeren oyunlar, anne ya da babanın tercih ettiği oyunlara göre farklılık göstermektedir. Bakım konusunda daha fazla rol üstlenen anneye göre babanın oynattığı oyunlar, bebek üstünde sosyal ve duygusal becerileri ileriye dönük olarak geliştirme özelliğine sahip bulunmaktadır.

Fiziksel Etkileşimli Oyunların Oluşturduğu Fark

Baba ile oynanan bu oyun türleri sayesinde bebekler, zeka gelişiminin yanı sıra davranış problemi sergileme riskinde azalma eğilimi de göstermektedir. Oto kontrol becerisi kazanan bebekler, gelişimlerine yönelik temelleri de böylece atmış olmaktadır. Babaların oyun tarzı ciheti ile incelendiği ve tespit edildiği araştırma neticesi, bebekler için birçok faydası olduğu ortaya koyulmaktadır.

Özellikle fiziksel temas içeren bu oyunlar, baba ile çocuğun liderliğinde etkileşim halinde ortaya konmaktadır. Gürültülü ancak basit ve de kaba gibi görülen fış fış kayıkçı gibi oyunlar, bebeğin gelişiminde oldukça önemli bir yere sahip olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu oyunlar sayesinde bebek, yaşamının ilerleyen evrelerinde, öfkelerini kontrol edebildikleri ve hiper aktivite duyguları gibi davranış bozuklukları göstermedikleri ortaya çıkmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu