Güzellik

Kepekten Kurtulmanın Çözüm Yolları Nelerdir?

Kepekten Kurtulmanın Çözüm Yolları Nelerdir? Kepek, genellikle cildin yağlılığının artmasından veya kafa derisinde mantar oluşumundan kaynaklanan, saçın her yerinde küçük beyaz kuru cilt lekeleri, kaşıntı ve yanma hissine neden olan rahatsız edici bir durumdur. Örneğin yağlılığı ve aşırı mantarı kontrol etmeye, kepekle savaşmaya destek olan bazı ev çözümleri vardır. Peki, kepekten kurtulmanın yolları nelerdir?

Kepekten Kurtulmanın Çözüm Yolları Nelerdir? Kepek kontrolüne ek olarak, saçınızı çok sıcak suyla yıkamaktan, az yağlı bir beslenme düzeni tercih etmekten, kep veya bone takmaktan vazgeçmek de oldukça mühimdir. Bu tarz alışkanlıklar kepek görünümünü artırabilecek olan alışkanlıklardır. İşte kepekten kurtulmanın yolları…

Elma Sirkesi

Elma sirkesi ile kepeği ortadan kaldırmak için yapılmış hiçbir bilimsel çalışma olmamasına rağmen, elma sirkesi, problemin kaynağı olabilecek çeşitli bakteri ve mantarları ortadan kaldırmaya destek olan mükemmel özelliklere sahiptir. Ek olarak, sirkenin asiditesi, ölü deri hücrelerinin ve saç derisindeki aşırı miktarda yağın yok edilmesine de yardımcı olur.

Aloe Vera Jeli

Aloe yaprağından alınabilen jel, cilt için mükemmel tıbbi özellikler içerir. En önemlisi de tahrişi giderebilir ve cildi nemlendirebilir. Bu nedenle, aloe vera jelini saç derisine düzenli bir biçimde uygulamak, kepek problemini azaltmanın ve kaşıntı hissini ortadan kaldırmanın harika bir doğal yoludur. Ayrıca aloe vera, kafa derisinin florasını dengelemenizi sağlayan iyi antifungal özelliklere de sahiptir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağının kullanımı da kepekten kurtulmanın yolları arasında yer almaktadır. Çay ağacı esansiyel yağı halk arasında bilindiği gibi bakterileri ortadan kaldırmaya yardım eden muazzam bir doğal antiseptik bileşen olarak öne çıkmaktadır. Bu sebeple de çeşitli cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu özelliklerden dolayı, bu yağ, özellikle mantar miktarındaki bir dengesizliğin neden olduğu kepeklerin hafifletilmesine yardımcı olmak için şampuana da eklenebilir.

Limon Suyu

Kepekten kurtulmanın yolları arasında bir diğeri de limon suyu kullanmak. C vitamini ve limonun mantar önleyici nitelikleri sayesinde kepek ile etkili bir biçimde savaşır ve mantarın ciddi oranda büyümesine engel olur. Limon suyunu bir pamuk yardımı ile saç derinize uygulayabilirsiniz. Ancak uygulama sonunda saçlarınızı muhakkak yıkamanız gerekir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu