Anne-Çocuk

Kanser Anne Karnındaki Bebeği Etkiler Mi?

Kanser  anne karnındaki bebeği etkiler mi? Kanser tedavisi bebeğe zarar verir mi? Kanser emzirmeye engel midir?

Kanser anne karnındaki bebeği etkiler mi, sorusuna net bir cevap vermek neredeyse imkansızdır. Bazı cilt kanserlerinde, kanser hücrelerinin bebeğe geçebilmekte olduğu, bunun dışındaki kanser hücrelerinin anne karnındaki bebeğe geçme olasılığının çok az olduğuuzmanlar tarafından söylenmektedir.

Hamilelikte en çok meme kanseri görülmektedir. Bunun yanı sıra; rahim ağzı kanseri, lenfoma kanseri ve hemotolojik rahatsızlıklardan meydana gelen kanser türleri de hamile kadınlarda görülmektedir. Hamile kadınlarda kanser, genellikle doğumdan sonra ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple anne adaylarının vücutlarındaki değişiklikleri takip etmeleri ve kontrollerini aksatmamalarında fayda vardır.

Yapılan araştırmalar neticesinde 2 bin anne adayının birinde kanser tespit edilmiştir. Kanser teşhisi normal bireylerde aşırı kilo kaybına neden olurken, hamile kadınlarda aşırı kilo alımına neden olmaktadır. Planlı hamilelikten önce kanser taramalarınızı yaptırmanız büyük önem taşır.

Kanser Tedavisi Bebeğe Zarar Verir Mİ?

Kanser tedavisi sağlıklı hücre ve dokulara zarar verebileceğinden hamile kadınlarda “bebeğime de zarar verir mi“ endişesi oluşmaktadır. Bazı anne adayları bu endişeden dolayı hamileliğe son verme kararı alırlar. Aynı endişe ile doktorlarda tedavinin ertelenmesini önerdiği veya erken doğuma başvurmaktadır.

Kanser tedavisi bebeğe zarar verir mi sorusu hâlâ tartışma konusu olmaktadır. Bazı uzmanlar kanserin ilk evrelerinde uygulanan tedavi hafif olduğu için tedavinin bebeğe zarar vermediğini savunurken, bazı uzmanlarsa çocuğun ileriki yaşlarda doğurganlık problemi ile karşılaşmasına ya da kanser yakalanma riskinin yüksek olduğunu söylemektedir. Yine de siz tüm testlerinizi yaptırıp kanserin hangi evresinde olduğunuzu, tedavi yönteminizi ve tedavinin bebeğe zararlarını doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır.

Kanser Emzirmeye Engel Midir?

Çoğu kanserin hamilelerde doğumdan sonra tespit edildiğini ve genellikle anne adaylarında meme kanseri görüldüğünü söylemiştik. Peki kanser emzirmeye engel midir? Hayır engel değildir. Kanserli meme ile emzirmek bebeğe zarar vermez ya da kanser yapmaz. Ancak habis dokunun gelişmesiyle sütün tadında değişiklik görülebilir ve süt miktarında azalmalar görülebilir. Bu sebeple bebek memeyi reddedebilir ve emmeyebilir. Kısacası kanser emzirmeye engel bir durum değildir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu