Sağlık

İnfertilite Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İnfertilite Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

            İnfertilite, tanısının koyulabilmesi için 12 aylık bir dönem içerisinde korunmasız ve doğru cinsel birleşme ile çocuk sahibi olunamaması gerekmektedir. Bu dönemde soruna sebep olan durumun tespiti için, çiftlerin birlikte hekime başvurmaları gerekir. Bu sayede sorunlar daha kesin şekilde belirlenir ve en uygun infertilite tedavisi belirlenebilir.

İnfertilite Tedavisi İçin Tanı Koyulması

            İnfertilite tanısı için süreç, bir aydan 12 aya kadar devam eder.  Aylık gebe kalınabilme oranı %25 kadardır. 12 aylık süreçte bu oran %90 civarlarına ulaşır. Eğer bu kadar yüksek bir orana sahip olunduğu halde gebelik sağlanamıyor ise infertilite tanısı koyularak, sebeplerinin araştırılması gerekir. Hem anne adayı hem de baba adayından çeşitli hormonal ve genel sağlık durumunun belirlenmesi adına testler, muayeneler ve bazı özel tahliller istenir. Bu sayede sorunun hormonal olup olmadığı kolayca belirlenerek, uygun tedavi şekli belirlenebilir. Muayenelerin sonunda fiziksel sorunlara rastlandığında genellikle cerrahi yöntemler önerilir. Hormonal ve genel sağlık sorunlarının üremeye engel teşkil etmesi durumunda, ilaç ile infertilite tedavisi uygulanabilir.

İnfertilite Tedavisi İçin Tanı Koyulması

Bazı durumlarda üremeye engel teşkil edecek hiçbir soruna rastlanmaz. Bu duruma “Nedeni Bilinmeyen İnfertilitedenir. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin yaklaşık ’sinde görülebilen bir durumdur. Bu şekilde bir tablo ile karşılaşıldığında anne ve baba adayının yaş ve genel sağlık durumları göz önüne alınarak, tüp bebek uygulaması önerilebilir. Bazı durumlarda da sorun sadece erkek tarafında bulunabilmektedir. İlaç, cerrahi ve benzer tedaviler işe yaramayacak ise tüp bebek uygulamasından önce erkek infertilite tedavisi için aşılama uygulaması önerilebilir.

Tüp Bebek ve Aşılama Arasındaki Fark Nedir?

Nedeni bilinmeyen infertilite veya diğer tedaviler ile gebeliğin sağlanamaması durumunda tüp bebek uygulaması yapılarak, sağlıklı gebelik sağlanabilir.

Tüp bebek, anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan spermlerin laboratuar ortamında geliştirilmesi ve sağlıklı embriyo oluşturmasıyla gerçekleşen bir durumdur. Elde edilen embriyo özel tekinler ile anneye enjekte edilir ve gebelik sağlanmış olur.

Aşılamada sadece erkek spermlerinin canlılığı ve kalitesinin arttırılmasına yönelik, laboratuar çalışmaları yapılır ve gebelik için özel olarak anne adayına aşılama yapılır. Bu aşılama ile anne adayının yumurtaları döllenir ve sağlıklı gebelik elde edilebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu