Hamilelik

Hamilelik Döneminde Vücutta Meydana Gelen İnanması Güç 13 Değişim

Hamilelik döneminde anne adaylarının vücutlarında hamilelik değişmeleri meydana gelmekte ve bunlardan bazıları beklenmedik şekilde olmaktadır.

Hamilelik döneminde vücutta meydana gelen inanması güç 13 değişim içerisinde ilk sıralarda genellikle kilo alımı gelir. Bazı anne adayları beklenenden çok fazla ya da çok az derece kilo değişikliği yaşayarak insanları şaşırtmayı başarır. Hamilelik boyunca kadınların iskeleti yumuşar ve bu durum vücuttaki östrojen hormonunun artmasına bağlı olarak ortaya çıkar.

Hamilelikte ciltte değişimler olur. Cilt daha gergin ve kuru bir hal alır. Bunun sonucunda da anne adaylarında çatlaklar ortaya çıkar. Bu can sıkıcı durumun yanı sıra hamilelerin saçlarının daha gür bir yapıya kavuştuğu gözlenir. Hamilelik boyunca süren bu durum doğumdan sonra yerini saç dökülmesine bırakabilir.

Hamilelik Dönemi Değişimleri

Gebelikle birlikte görülen değişimlerden biri de vücudun daha esnek bir yapıya kavuşmasıdır. Bu dönemde bağlar ve eklemler esneklik kazanmakta ve böylece doğum daha kolay yaşanmaktadır. Aynı zamanda bacak ve eklem bölgelerinde karıncalanma da olabilir. Anne adaylarında genellikle kan üretimi daha fazla olur. Yapılan açıklamalara göre bu dönemde kan üretimi yüzde yirmi artar. Bunun yanı sıra hamilelerin koku alma duyuları daha da gelişir ve hassasiyet yükselir.

Hamilelikte görülen değişimler arasında göğüslerde büyüme ve damarların daha belirgin hale gelmesi yer alır. Damarların belirginleşmesindeki en önemli etken kilo alımından dolayı baskının artmasıdır. Bundan dolayı doğum sürecinde varis oluşabilir. Bu değişikliklere ek olarak anne adaylarında sindirim yavaşlar, kan daha hızlı şekilde pıhtılaşır ve omurgada şekil değişmeleri görülür. Hamilelik boyunca rahmin büyümesi bel kemiğinin arkaya kaymasına ve bu da omurganın şeklinin değişmesine sebep olur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu