Sağlık

Diz Ağrısını Önlemenin 5 Yolu

Dizler, bedenin taşınmasında asansör rolünü üstlenir. Deforme geçirdiği dönemlerde ise ağrılara neden olur. Diz ağrısı tedavisi kendi başınıza uygulayacağınız yöntemlerle önemli önlem oluşturuyor. Diz ağrısını önlemenin beş yolunu sizler için seçtik.

 

Diz Ağrısını Önlemenin 5 Yolu
Diz Ağrısını Önlemenin 5 Yolu

Diz Ağrısının Önüne Geçin

Öncelikle kilo kontrolü ilk sırada yer almaktadır. Bir merdiven basamağı çıkarken dizlerinize dört çarpan olarak yansır. Aşırı kiloya eklenmiş bir dört çarpan daha dizlerin ağrımasında asıl nedendir. Bu nedenle merdivenleri zıplayarak inip çıkmak son derece sakınca doğurmaktadır. Diyelim ki, siz 68 kilosunuz merdiven çıkarken veya inerken bu rakam 272 kilograma ulaşmaktadır. Bu nedenle merdiven kullanırken yanlardan tutulmanız en sağlıklı seçenektir.

Şayet, diz yaralanmanız bulunuyorsa, çim ve Arnavut kaldırımlar sizin için sakıncalıdır. Yumuşak zeminler osteoartritiniz için tekrar yaralanma riskini artırmaktadır.

Diz Ağrısını Önlemenin 5 Yolu
Diz Ağrısını Önlemenin 5 Yolu

Dizleriniz için egzersiz yapıyorsanız, egzersiz yaparken doksan derecenin üzerinde bükülme yapmayın. Ayaklarınızın dizlerinize paralel olmasına dikkat edin.

Bacak iç kısımlarının kuvvetini koruması yürüme esnasında dizlerin daha fazla zorlanmasına engeldir. Oturduğunuzda dizleri birbirine doğru itmek ve bu pozisyonda beş saniye beklemek, dizlerinizi rahatlatacaktır. Bu egzersizde sınır yoktur, sayısal olarak dilediğiniz kadar yapabilirsiniz.

Bisiklet kullanıyorsanız, sele ayarına dikkat etmeniz gerekir. Bacaklarınızı ve dizinizi yoracak olan selenin düşüklüğü tamamen zarardır. Sele ayarını pedalde olan bacağınızın tamamen düz olduğu şekle göre ayarlamanız gerekir.

Diz ağrısı tedavisi kendi başınıza uygulayacağınız bu basit uygulamalar ile mutlak etki sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu