Sağlık

Çocukluk Çağında Obezitenin önüne nasıl geçebiliriz?

Çocukluk Çağında Obezite

Çocukluk döneminde oluşan obezite sorununun önüne geçebilmek için en etkili faktör çocuğun beslenme alışkanlıklarını düzenleyen ailelerdir. Çocukların sağlıklı bir şekilde fazla kilodan uzak gelişimini tamamlayabilmesi için öncelikle; hazır ve dondurulmuş gıdalardan uzak durması, ağırlıklı olarak daha çok sebze ve meyve tüketmesi, kızartma gibi gıdalar yerine daha çok ızgara ve haşlama türü gıdaları tüketmeye yönlendirilmesi, aşırı oranda şeker ve çikolata tüketmesinin önüne geçilmesi ve gün içerisinde mutlaka yeteri kadar hareket etmesini sağlamak gerekir.

Çocukluk Çağında Obezite

Özellikle teknolojinin çok fazla gelişmesine bağlı olarak gittikçe yaygınlaşmaya başlayan bilgisayar oyunları çocukların bilgisayar başında bilinçsizce hazır gıdaları tüketerek ve hareketsiz kalarak daha fazla kilo almasına neden olmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı aileler çocuklarını bilgisayar oynama konusunda belli süreler ile kısıtlamalı ve çocuklarını daha çok aktif olarak oynayabilecekleri çocuk oyunlarına yönlendirmelidir.

Çocukluk Çağında Obezite

Obezite olan çocuklara keskin diyetler uygulamak çocukların mevcut psikolojilerini bozacağından dolayı çocuğu çok fazla sıkmadan uzman ve ailenin yaptığı karşılıklı iş birlikleri ile doğru beslenme tekniklerine yönlendirmek  gerekir. Çocuklarda da obezite yetişkinlerde olduğu gibi vücut kitle endeksi hesaplanarak belirlenir. Çocuklarda ki tek fark bu hesapta yaşın ve cinsiyetinde önemi bulunur. Center forDisease Control andPrevention (CDC) tarafından hazırlanan büyüme çizelgeleri boy ve kiloyu yaşa göre farklı değerlendiren bir yüzdeleme sistemine dayanır. Çocuklarda vücut kitle endeksinin %95persantil ve üzerinde olması obezite olarak adlandırılır. Obezite kavramı içerisine dahil olan bir çocukta, erken dönemlerde birçok hastalığın görülme riski yüksektir. Bundan dolayı çocuğun mutlaka doğru yöntem ve teknikler ile kilo vermesi sağlanmalıdır. Çocuğun beslenme adına rol model olarak kendine örnek aldığı kişiler anne ve babasıdır. Bundan dolayı ebeveynler de sağlıksız ve yüksek kalorili olan gıdalardan uzak durmalıdır.

Çocuğumuz obeziteden korunmak için nasıl beslenmeli?

Çocuğumuz obeziteden korunmak için nasıl beslenmeli?

Çocuk çok yüksek kalorili gıdalar ile besleniyor, günlük olarak alması gereken kalori miktarının daha fazlasını alıyor ve bu oranda enerji harcamıyorsa kilo alması kaçınılmazdır. Çocuklarda obezite sorununun yaşanmaması için; çocuklar fastfood tarzı gıdalardan uzak tutulmalı, çocuklara sebze yemekleri yedirilmeli, çok fazla çikolata ve şeker tüketmesi engellenmeli ve mutlaka gün içerisinde hareket etmesi ve yürüyüş yapması sağlanmalıdır. Yanlış ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları dışında çocuklarda obezite yaşanmasının en büyük nedeni bilgisayar ve televizyon karşısında geçirilen uzun ve hareketsiz zamanlardır. Çocuk yeterinde hareket etmediğinden dolayı vücudunda yer alan yağ oranı artmakta ve fazla kilo sorunu meydana gelmektedir. Çocukların beslenmesinde protein ve karbonhidrat eşit miktarda olmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu