Güzellik

Brokoliyi sevmek için 5 neden

Brokoliyi sevmek için 5 neden

Brokoli pek sevilen bir sebze değildir ama en besleyici olanlarından birisidir. Besin değeri çok yüksek olan bu sebze lif bakımından çok zengin, antioksidan, B vitamini deposu ve demir kaynağıdır.
Son zamanlarda osteoartirit ile savaşta da faydası olduğu tespit edilmiştir.

1- Brokoli osteoartiriti yavaşlatır. İngilterede yapılan bir araştırmada, brokolinin içinde bulunan bir maddenin farelerde osteoartiridi engellediği tespit edildi. Sülforafan denen bu madde ateş düşürücü özelliği ile eklemlerdeki bozulmayı engelliyordu.

2-Brokoli kanseri önler. Brokolinin göğüs, kolon ve yumurtalık kanserinde yayılmayı önleyici etkileri olduğu bilinmektedir. Amerika’da Illinois Üniversitesinde yapılan bir çalışmada, brokolinin kanser önleyici faydasının katlanarak artması için hardal, wasabi gibi baharatlarla birlikte pişirilmesinin etkili olduğu tespit edilmiştir.

3-Brokoli depresyonu yenmeye yardımcıdır. B vitamini kaynağıdır. Folik asidin yetersiz alınması depresyon, yorgunluk, hafıza zayıflığı hatta şizofreni gibi daha ciddi hastalıklara sebep olurken, brokoli gibi yeşilliklerin  yenmesi daha mutlu hissetmeyi sağlayacaktır.

4-Brokoli kemiklere iyi gelir. İçindeki kalsiyum ve K vitamini kemikler için vazgeçilmezdir.

5-Brokoli bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. C vitamini bakımından zengin olan bu sebze, enfeksiyonla savaşta yardımcıdır ve bağışıklığı güçlendirir. Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve üşütmelere karşı vücudu kuvvetlendirir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu