Sağlık

Böbrekleri Vuran 7 Büyük Hata Nedir?

Böbrekleri Vuran 7 Büyük Hata Nedir? Ağrısı çekilmez olan böbrekler birçok nedenle zor durumda kalmanıza neden oluyorsa böbrekleri vuran 7 neden sizi tehdit ediyor olabilir.  

Böbrekleri Vuran 7 Büyük Hata Nedir? Böbrek ağrısının nedenleri olarak ilk başta susuzluk olsa da birçok kişi sağlığı olumsuz etkileyen bu durumlarla başa çıkmak zorunda kalıyor. Komik eliğinde alyuvar yapımına yardımcı olan böbrekler, kan basıncı üzerinde de son derece etkili oluyor. Metabolik mide asidine de etkisi olan böbreklerin akciğerlerle birlikte çalışması aksadığında birçok problem görülür. İşte bu sakıncaları sizin için araştırıyoruz.

Aşırı Tuz Tüketimi

Vücudunuzda ödeme neden olan ve vücudunuzdaki suyu kurtaran tuz, kan basıncını da olumsuz etkiler. Normalde vücudun ihtiyacı olan tuzdan daha fazla tuz alıp tüketmek sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Bu da böbreklerinize zarar verecektir.

Su İçmemek

Su içmemek böbrekler üzerinde etkisi en fazla olan eylemsizliktir. Çünkü vücudun büyük bir kısmı sudan oluşur. Vücudu sudan mahrum bıraktığınızda organların çalışması olumsuz etkilenmeye başlar. Bu da ciddi bir sağlık sorununu beraberinde getirecektir. Özellikle aşırı alkol tüketimi beraberinde su içmemek sizi çok ciddi böbrek hasarlarına maruz bırakabilir.

Bilinçsiz İlaç Kullanmak

Bazı bünyeler her durumda ilaç ve antibiyotik kullanmaya eğilim göstermektedir. Bu durum son derece sakıncalıdır. Her ilacı kullanmak, en ufak bir durumda antibiyotiklere saldırmak son derece sakıncalıdır. Bu yüzden doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanmamalısınız.

Çiş Tutmak

İdrarınızı bilinçli bir şekilde mesanede tutmanız da böbreklerinizin çalışabilirliğini etkilemektedir. Çişiniz geldiğinde mesaneyi en kısa sürede boşaltmanız gerekir. Çişi tuttukça mesane kasları gevşer, Bunun sonucunda ise böbrek yetmezliğine kadar uzanan bir sorun ortaya çıkabilir. Çişinizi uzun süre tutmamalısınız. Aksi halde idrar yolu enfeksiyonu başta olmak üzere birçok sorun yaşayabilirsiniz.

B Vitamini Eksikliği

Her durumda olduğu gibi bu durumda da B vitamini eksikliği sisteminizin çalışmasını olumsuz etkileyecektir. Böbrek taşı riskini arttıran bu durumda en az 1,3 miligramlık bir B 6 vitaminin alınması son derece gereklidir.

Aşırı Alkol Kullanımı

Düşük miktarda alırsanız sorun olmasa da aşırı alkol almanız böbreklere aşırı yük oluşturur. Toksin olarak etki eden bu madde, dehidrasyon ve elektrolit bozukluğa neden olabilir. Karaciğere verdiği zarar nedeniyle böbrekleri olumsuz etkileyen bu durumdan en kısa sürede kurtulabilirsiniz. Alkolün böbreklere etkisi son derece olumsuzdur.

Hareketsizlik

Hareketsiz yaşam, birçok sıkıntıya neden olabilir. Obezite başta olmak üzere birçok soruna neden olan hareketsiz yaşam hipertansiyon ve obeziteye neden olabilir. Egzersiz yapmayanlarda böbrek hastalıkları oldukça sık görülmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu