Sağlık

Bitter Çikolatanın Faydaları

Fazla kilolar için günah keçisi ilan edilen çikolatalar aslında faydalıdır. Bitter çikolatanın faydaları sağlık için oldukça fazladır.

Kalp Sağlığına Faydası

Yapılan araştırmalara göre bitter çikolatanın kalp sağlığı için faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çikolatadaki antioksidan oranı oldukça yüksektir. Serbest radikaller damarların tıkanmasına yol açar ve kötü kolesterolü arttırır. İşte bu serbest radikallerle savaşmak için antioksidanlar gereklidir. Bitter çikolatanın kalbe faydası da burada ortaya çıkar. Çikolatadaki antioksidanlar kalp sağlığını koruyacaktır.

Kolesterolü Azaltır

Düzenli olarak bitter çikolata tüketilirse kan basıncı düzenlenir ve kolesterol seviyesi de azalır. Çikolata nitrik asit üretimini uyardığı için kan basıncını azaltır. Kan akışını kolaylaştırır. Ancak neticede bitter çikolatada da doymuş yağlar olduğu için tüketirken fazlaya kaçmamak gerekir.

Bitter çikolatanın yararları genelde kalp damar sağlığı üzerinde görülür. Az miktarlarda ama düzenli olarak tüketmek gerekir. Arterlerde plak oluşumu kalp krizi ya da felce yol açabilir. Çikolata bunu da önler.

Kan Şekerine Faydası

Çikolata şekerli bir gıda olduğu için şekeri yükseltileceği sanılır. Ancak çikolata diğer tatlılar gibi değildir. İçerisinde düşük glisemik indeks olduğu için kan şekerinin yavaş salınmasını sağlar. Diyabet riski olanlarda kan şekerini düzenleyecektir.

Mutluluk Verir

Çikolata denilince akla ilk gelen mutluluk hormonu salgılamasıdır. Ruh haline iyi gelir ve zevk verir. Doğal bir uyarıcı olduğu için bu etki oluşur. Kafeinden daha hafif olan teobromin içerir. Ayrıca endorfin ve diğer nörokimyasalların üretimini arttırır. Bu yüzden ruh halini iyileştirir. Doğal bir antidepresan olduğunu söyleyebiliriz.

Bitter çikolata zararlı mı derseniz aksine haftada üç gün günde 10 gram kadar tüketilmesi oldukça sağlıklıdır. Fazla tüketilirse içindeki doymuş yağlar sebebiyle zararlı hale gelebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu