Hamilelik

Aşılama Sonrası Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Aşılama Sonrası Gebelik Belirtileri Nelerdir? Aşılama sırasında ya da sonrasında anne adayı hafif bir şekilde kasıklarında ağrı meydana gelebilir. Ancak hissedilen bu hafif ağrı oldukça normaldir. Bunun yanı sıra aşılama uygulanan kadınların çoğunda böyle bir ağrı görülmemektedir.

Aşılama sonrası gebelik belirtileri hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Öncelikle aşılama esnasında ya da sonrasında anne adayının kasıklarında hafif bir ağrı hissi oluşabilir. Bu durum normaldir. Ancak çoğu anne adayında böyle bir ağrı görülmemektedir. Aşılama tedavisi son derece konforlu bir tedavidir. Aşılama uygulanan kişiler de ağrı görülür ilse herhangi bir ilaç kullanımına gerek yoktur.

Aşılama uygulanan kadınlarda şiddetli ağrılar görülebilir. Eğer aşılama sonrası şiddetli kesilmez ise bunun başka bir nedeni olabilir. Dolayısı ile şiddetli aşrı aşıdan kaynaklanmıyor olabilir. Vakit kaybetmeden uzman bir kadın doğum hekimine gitmenizde fayda var. Ancak aşılama sonrası ağrı hissi sıkça karşılaşılan bir durum değildir. Kasık ağrısı gebelik belirtisi olarak kabul edilmektedir. Aşılama yapıldıktan 7 ile 10 gün sonra kasık bölgesinde ağrı meydana gelebilir. Aynı zamanda yaşayacağınız kasık ağrısını regl ağrısı ile karıştırmamalısınız. Aşağıda aşılama sonrası gebelik belirtileri nelerdir sırasıyla paylaştık.

Aşılama sonrası gebelik belirtileri

  • Göğüs uçlarında aşırı hassasiyet oluşabilir.
  • Göğüslerde ağrı ve büyüme görülebilir.
  • Dudaklarda kuruluk oluşabilir.
  • Damarlarda belirginleşmeler görülür.
  • Hafif hissedilen bel ağrıları meydana gelebilir.
  • Kasıklarda ağrılar sancı şeklinde görülür.
  • Kabızlık problemi ortaya çıkabilir.

Cinsel Birliktelik Ne Zaman Olmalı?

Aşılama sonrası cinsel birliktelik hakkında tüm hekimler aynı görüşte değildir. Aşılama işlemi sonrası cinsel birlikteliğin sakıncalı olup olmaması aşılama yapan hekimin vereceği bir karardır. Aşılama yapan hekime merak ettiğiniz her soruyu sormalısınız. Çoğu hekime göre aşılama sonra cinsel birlikteliğin bir sakıncası yoktur. Kimisi ise sakıncalı olabileceği görüşünü savunmaktadır.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Aşılama işlemi yapıldıktan 2 hafta sonra kan aldırarak gebelik testi yaptırabilirsiniz. Bu 2 haftalık süreç içerisinde uzman hekimler progesteron vajinal tablet ya da jel kullanması önerilmektedir. Aşılama sonrası gebelik testi yapılarak 3.hafta bebeğin kalp atışları dinlenmelidir. Dolayısı ile anne adayı ultrason muayene olmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu