Güzellik

Yazın Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Yazın Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler! Yaz mevsimi, cildimize her zamandan daha çok önem göstermemiz gereken bir mevsimdir. Bizde bu yazımızda yazın cilt bakımında nelere dikkat edilmeli ele aldık.

Yazın Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler! Genellikle yazları, plajda ve tatilde cildimize bakım yapmayı unuturuz. Oysa cildimiz özellikle yaz mevsiminde neme ihtiyaç duyar. Plajda, güneşin altında cildimiz için gerekli önlemleri almalı, cildimizin bakımını ihmal etmemeliyiz. Plaj mevsiminin başladığı bugünlerde cildinizin güzelliği için aşağıdaki ipuçlarını uygulayabilirsiniz.

1-Güneş Kremi Kullanın

Yaz mevsiminde cildinizin zarar görmesini istemiyorsanız, cildinize güneşten koruyucu bir güneş kremi uygulamalısınız. Güneş kremi olmadan dışarıya çıkarsanız, güneş lekeleri problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Denize veya havuza girdiğiniz günlerde suya dayanıklı bir güneş kremi kullanmaya özen göstermelisiniz.

2-Dudaklarınıza Bakım Yapın

Dudaklar, güneşin zararlı UV ışınlarından etkilenen en hassas bölgelerdir. Bu yüzden dudaklarınıza güneş kremi ve dudak balsamı uygulayın.

3-Yağlı Cilt Bakım Ürünleri Kullanmayın

Yaz mevsiminde havanın sıcak olması nedeniyle daha fazla terleriz. Yağlı cilt bakım ürünleri terle birleşerek cilt gözeneklerinin tıkanmasına yol açabilir. Gözeneklerin tıkanması ise cildinizin zarar görmesine, sivilce ve akne problemlerine neden olur. Yaz boyunca cilt sağlığınız için yağlı bakım ürünlerini kullanmamalısınız. Yağlı bakım ürünleri yerine su bazlı, daha hafif bakım ürünlerini tercih edebilirsiniz.

3-Cildinizin Her Zaman Nemli Kalmasını Sağlayın

Yaz mevsiminde cildimiz çok daha fazla nem kaybeder. Nem kaybı ise cildin kurumasına, yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar. Bu yüzden cildinizin her zaman nemli kalmasını sağlamalısınız. Bunun için, cildinizi maksimum bir süre boyunca nemlendiren, besleyici bir cilt losyonu tercih edebilirsiniz.

4-Bol Su İçin

Cilt bakım ürünlerinin hiçbiri, su kadar sizi güneşten koruyamaz. Su, vücudunuzu içeriden korur, cildinizin nem ihtiyacını içeriden karşılar. Su, aynı zamanda vücut ısısını dengeleyerek güneşin zararlarını önler. Bu yüzden özellikle yaz mevsiminde yeterince su içmeye dikkat etmelisiniz.

5-Şapka ve Güneş Gözlüğü Kullanmayı Unutmayın

Yaz mevsiminde plajda, bir şemsiyenin altında gölgede kalmak, sizi biraz da olsa güneşten koruyacaktır. Daha fazla korunmak içinse dışarıya çıktığınızda her zaman bir şapka ve güneş gözlüğü takmalısınız. Özellikle güneş gözlüğü takmak, gözlerinizi ve gözlerinizin etrafındaki cilt dokusunu güneşin zararlı ışınlarından koruyacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu