Güzellik

Pedikürle Ayak Bakımı

Pedikürle Ayak Bakımı

Pedikürle Ayak Bakımı

Pedikür ayak tırnaklarının şekil alması ve zararlı, kirli maddelerden arınması demektir. Ayakları rahatlatmak ve yorgun ayakları dinlendirmek içinde işe yarayan bir işlemdir. Yaz aylarında kumsala git, parmak arası terlikleri giy derken ayaklar büyük zarar görmektedir. Özellikle yaz aylarında ayak bakımına diğer aylardan daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Hem görüntüsü açısından hem sağlık açısından pedikür ayakları korumakta ve en güzel görüntüyü kişilere sunmaktadır.

Pedikür için gerekli malzemeler

Pamuk
Limon kolonyası
Derin ve geniş bir kap
Ayak törpüsü
Cila
Elma sirkesi

Pedikür nasıl yapılır?

Öncelikle tırnakların mikroplardan arınmış olması gerekmektedir. Sağlık için ayakları kirlerden arındırarak yıkayarak işe başlanmalıdır.
Yıkanan ayaklar limon kolonyası ile iyice temizlenerek mikropların uzaklaştığından emin olmak gerekir. Limon kolonyası ile temizlendikten sonra bir sonraki aşamaya geçilebilir.
Derin ve geniş bir kap alınarak içerisine dezenfekte edici elma sirkesi eklenmelidir. Hem ayak sağlığını koruyacak hem de yumuşamasına yardımcı olacağı için elma sirkesi iyi bir alternatiftir. Ayaklar bir miktar bu kabın içinde beklemelidir. Beklerken ovalanan ayaklar elma sirkesinin iyice deriye işlemesine yardım etmektedir.
İyice yumuşayan ayakların tırnaklarının kenarlarındaki etler kenarlara ve yukarıya itilir. Sonrasında bunlar yok edilerek tırnakların genişliğinin ortaya çıkması sağlanır. Temizlenen tırnakların son işlemleri yapılacaktır.
Sudan çıkarılan ayaklar iyice kurulanır ve tırnaklara cila sürülerek daha güçlü tırnakların olması sağlanır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu