Sağlık

İşlenmiş Gıda Nedir

İşlenmiş gıdalar

İşlenmiş gıdalar lezzetli tatları, kolaylıkla hazırlanabilmeleri sebebiyle günümüzde özellikle de metropolde yaşayan insanlar için çoğu zaman hayat kurtarıcı bir görev üstlenebiliyorlar. İşlenmiş gıdaları artık bulunduğumuz her yerde görmek mümkün. Özellikle de büyük süpermarketlerden alışveriş yapan bir insansanız veya fastfood ürünleri tüketmeyi çok seviyorsanız marketlerde organik ürünler haricinde pek çok işlenmiş ürün veya yediğiniz fastfood gıdaların çoğunun işlenmiş gıdalardan oluştuğunu görebilirsiniz. Bu tür işlenmiş gıdalar içeriğinde bulunankatkı maddeleri sebebi ile insan sağlığına son derece zararlı olabilmekte ve çeşitli hastalıkların oluşmasına sebebiyet verebilmektedirler.

1- İşlenmiş Gıdalar Keyif Verici Maddeler Gibidir ve Bağımlılık Yaparlar.

Sağlıklı diye nitelendirdiğimiz doğal gıdalar karbonhidratlardan, protein, yağ ve liflerden oluşur. İşlenmiş gıdalarda ise bu maddeler ya ayrıştırılır ya da daha yoğunlaştırılmış bir forma büründürülür. Bu işlemler, sindirim sistemimizde istenmeyen birtakım değişikliklere sebebiyet verir. Bu tür işlenmiş veya yoğunlaştırılmış gıdaları tüketmek insan vücudundaki zevk hormonlarının salgılanma düzeyini artırır. Böylelikle bu tür gıdaları tekrar tekrar tüketerek aldığınız zevki artırmak istersiniz. Bu durumda tıpkı alkol, uyuşturucu vb. zevk verici maddelerde oluşan bağımlılık gibi işlenmiş gıda tüketmeye bağımlı olursunuz.

2- İşlenmiş Gıdalar Obeziteyi tetikler.

Yüksek şeker öğelerini içeren mısır şurubu, MSG (mono sodyum glutamat) gibi sağlıksız gıda maddeleri içeren işlenmiş gıdalar obeziteye yol açar. Bu sebeple bazı ülkelerde gençleri obeziteden korumak için fastfood reklamları yasaklanmıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu