Sağlık

Duruş Bozuklularının Düzeltilmesi

Bilinen ve çok belirgin bir iskelet yapısı bozukluğu olmayan durumlarda dahi bedeni yanlış kullanmak çeşitli türde yaralanmalar, görme bozuklukları ya da yanlış oturma ve yanlış yatış pozisyonları nedeni ile vücudumuz adeta evrim geçirmiş gibi eğilir bükülür ve olması gerekenden farklı bir postür yapısı oluşturur. Doğuştan ya da sonradan gelişen durumlara bağlı olarak sık görülen duruş bozuklukları;

Kifoz (kamburluk) : Sırt omurgasının öne doğru eğik olma durumudur ki hamilelik döneminde ve aşırı kilo alma durumunda ortaya çıkabilir.

Duruş Bozuklularının Düzeltilmesi
Duruş Bozuklularının Düzeltilmesi

Düzleşmiş bel: Bu tür duruş bozukluğunda öncelikle bel fıtığı riski yüksektir. Karın kasları olması gerekenden daha güçlü ve beli dik tutan sırt kasları zayıflamış haldedir.

Lordoz (çukur bel) : Belde mevcut normal çukurluğun artması durumudur. Karın, sırt ve kalça kaslarındaki güç kayıpları ve dengesiz durum bel çukurluğunu ortaya çıkarır.

Arkaya eğik bel: Bu tür duruş bozukluklarında kalçalar olması gerekenden daha önde ve dizler olması gerekenden daha geridedir. Vücudun ağırlık merkezinde öne kaydığı için bu tür postür bozukluğunda sıklıkla bel, boyun, omuz ve sırt ağrıları görülebilir.

Düşük omuz :  Sırt kaslarındaki güçsüzlük nedeni ile omuzlar olması gerekenden daha öndedir.

İnsan bedeninin anatomisi ile uyum içinde yaşamak ya da tüm hareketlerimizi beden anatomisine göre ayarlamak durumundayız. Peki daha sağlıklı, dinamik, çok daha güzel, fit ve daha enerjik olmayı sağlayan doğru duruş yani doğru vücut postürü elde etmek için neler yapılabilir bir bakalım.

Duruş Bozuklularının Düzeltilmesi
Duruş Bozuklularının Düzeltilmesi

Öncelikle vücut anatomisine uygun bir yatak seçimi yapılmalı, bununla birlikte uyanır uyanmaz yatak içinde gerilme hareketi ile vücudu esnetmeli. Daima tüm vücudun rahat edebileceği en doğru biçimde yürümeyi sağlayan ayakkabılar tercih edilmelik ki hanımların aşırı yüksek topukları beden duruş bozuklukları önemli sebeplerinden bir. Masa başı çalışanlar için en uygun dik oturma pozisyonunu sağlayacak koltuklar tercih edilmeli. Gerekirse bu koltuklar yastıklar ile desteklenmeli. Yine sürekli olarak ayakta çalışmak zorunda olanlar için uygun ayakkabı seçimi önceliğinde sırt ve omuz bölgesi dik olacaka şekilde bir çalışma zemini yaratılmalıdır. Doğru bir duruş sistemi alışkanlığı kazandığınızda kronik ağrılar başta olmak üzere yaşamınızdaki pek çok şeyin olumlu anlamda değiştiğini göreceksiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Duruş bozuklukları genel olarak hepimiz de olabiliyor. Okulda işte ya da yolda yürürken dikkat etmediğimiz de duruş bozuklukları meydana geliyor ve kötü bir görünüm de öne sürüyor. bunun için yapılması gerekenler var güzel detaylı da bilgi verilmiş zaten. Eğer duruş bozukluğu varsa mutlaka düzeltmek için uğraşmalısınız. kendiniz için. :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu