Sağlık

Boğaz Ağrısına İlaç Gibi Gelen Beş Bitki Çayı

Özellikle soğuk havalarda meydana gelen hastalıklar sonucunda bitki çayları boğazlara oldukça iyi geldiği bilinmektedir.

Boğaz ağrısına ilaç gibi gelen 5 bitki çayı bulunmaktadır. Bu bitki çayları sayesinde boğazın yumuşaması sağlanmaktadır. Bu bitki çaylarının ayrıca iltihaba giderilmesine de destek olduğu biliniyor. Bundan dolayı bitki çayları doğru bir şekilde yapıldı taktirde sizin boğazınıza iyi gelecektir.

Bu Çaylar Nelerdir?

Bu konuda ilk karşınıza çıkan çay adaçayı olmaktadır, adaçayın yapraklarında bulunmakta olan enfeksiyona iltihaplara gidermeye yardımcı olan maddeler sayesinde boğazlarımız oldukça rahatlayacaktır. Fakat mutlaka demleme konusunda dikkat etmeniz gerekiyor bir bardak kaynamış suya yaklaşık olarak 3 tutam Adaçayı ilave edip 10 -15 dakika aldı bir kapalı şekilde demlenmelidir.

  1. çayımız ise nane çayı olmaktan nane çayı içerisindeki bulunan maddeler sayesinde boğazı yumuşatmak sağlanmaktadır. Bu nedenle günde içeceğiniz bir fincan nane çayı size yardımcı olacaktır.

Diğer bir çayımız ise nar kabuğu olmaktadır. Nar kabuğunda bulunan temel bileşikler sayesinde boğaz enfeksiyonunda ki bakteriler azalarak boğaz ağrısına çözüm bulunmaktadır. Nar kabuğunda bulunmakta olan faydalar sayesinde 2 çay kaşığı kurutulmuş nar kabuğunun demleyerek 10 dakika bekletmeli sizin için yararlı olacaktır.

Diğer bir maddemiz ise karanfil olmaktadır. Karanfilin içerisinde bulunmakta olan acı bir birleşen sayesinde bilindiği üzere boğazlı çok büyük yakma hissi oluşturmaktadır. Bunun nedeni ise içerisindeki bu maddeden kaynaklanmaktadır. Dilerseniz karanfil çayı yapabilir ya da normal olarak ağzınıza bir adet atabilirsiniz.

Son bitkimiz ise meyan kökü olmaktadır.  Balgam söktürmek amacı ile kullanılan meyan kökünün içinde bulunmakta olan saponin tipi bileşenler sonucunda 3 bardak suya 3 tatlı kaşığı meyan kökü ilave etmeniz ve demlemenin size yararlı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu